Sterydowo.com



Cykliczna dieta ketogenna – istota, zasady, ryzyko, działanie







 Ponieważ wiemy, że w byciu kulturystą najważniejsze nie są wykonywane ćwiczenia, a to co należy spożywać. W końcu to z tego co dostarczamy naszym mięśniom buduje się ich masa. To codzienne posiłki będą definiować jak szybko, i z czego będą się one w głównej mierze składać. Dobrze by było gdyby istniała tylko jedna dieta dla kulturystów spełniająca wszystkie ich wymagania.


Przystopujmy jednak i zastanówmy się co definiuje tę jedyną idealną dietę. Po pierwsze musi ona zawierać w sobie taką ilość tłuszczu, który podczas ćwiczeń nie będzie się kumulować w mięśniach. Zamiast tego mają one pozostać szczupłe, twarde i silniejsze. Po drugie, ma doprowadzić zarówno do spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej, która znajduje się w naszym ciele, jak i tego tłuszczu zjadanego w czasie posiłku. Po trzecie i ostatnie, ma w naturalny sposób doprowadzić do wzrostu hormonów anabolicznych w surowicy czyli sprawić, że organizm efektywniej będzie powiększał swe mięśnie.


W związku z tym,czy taka dieta, łącząca wszystkie wymienione punkty, jest realna? Okazuje się, że tak i określa się ją jako cykliczną dietę ketogeniczną. Wiele ludzi może nie wierzyć w jej moc, ale jeśli tylko spróbują, czekać ich będzie miłe zaskoczenie. Nawet tak sławni ludzie jak Hugo Rivera powierzyli jej swoje ciało i osiągnęli niesamowite efekty. Stań się jednym z nich!


Jednakże przed rzuceniem się na głęboką wodę, zapoznaj się z informacjami na temat cyklicznej diety ketogenicznej. Lepiej w końcu wiedzieć na co się piszesz.





Istota





Spis treści


Istota




Hormony anaboliczne




Wdrożenie




Uwaga, problem!




Zalety spożywania małej ilości węglowodanów




Insulina




Związek testosteronu z tłuszczami




Ilość węglowodanów




Cukry po treningu




Objawy




Cykliczna dieta ketogenna a zdrowie





Cykliczną dietę ketogenną zamiennie określa się skrótem CKD. Odnosi się on do 3 podstawowych składników odżywczych, które codziennie dostarczamy naszemu organizmowi, i odpowiedniego spożywania ich. Opiera się to na przeplataniu się dwóch trybów posiłków. W każdym przypadku, zawsze jemy wysokie ilości białka. Jednakże gdy jemy mało węglowodanów, zastępujemy je wysoką ilością tłuszczu i na odwrót. Przez większość czasu królować będą tygodnie gdy jedzonych cukrów będzie bardzo mało, po to by w końcu nadszedł czas 7 dni, gdy możemy swobodnie zwiększyć ich ilość. Nie może ona jednak przekroczyć całkowitej sumy kalorii jakie zwykle spożywamy.





Hormony anaboliczne



Wśród tych hormonów, na głównym miejscu plasuje się testosteron, hormon wzrostu oraz IGF-1. Wszystkie powodują wzrost mięśni, dlatego są tak ważne dla kulturystów. Ich brak, praktycznie uniemożliwiłby powiększanie masy mięśniowej, czyli sens całych ćwiczeń. Z tego względu im będą się one charakteryzować wysokim poziomem, tym lepiej dla ciebie. Dieta ketogenna pomoże ci dojść do takiego stanu.





Wdrożenie



Często na głupie pytanie „Od czego zacząć” odpowiada się „Od początku”. Niestety jest to jak najsensowniejsze rozwiązanie całego problemu. Na początek zaznajamiamy się z zasadami spożywanych posiłków. Mają one być w głównej mierze bogate w zdrowe tłuszcze i białko, ale z niską zawartością węglowodanów. Następnie ustalamy kilka do kilkunastu dni (według własnych preferencji), w których opierać będziemy się tylko na takim jedzeniu. Gdy czas minie, następują dni bogate w węglowodany i biedne w tłuszcz.

Szczególnie poleca się zastosowanie proporcji 6/1dni, gdzie będziesz mógł w weekend pójść na pobawić się ze znajomymi i nie odrzucać każdej napotkanej na swoje drodze przekąski. Brzmi znakomicie prawda?





Uwaga, problem!



Jeśli zauważysz, że twoje wyniki się pogorszyły, w środku tygodnia dodaj jeden dzień z posiłkami o powiększonej ilości węglowodanów. Powinno to rozwiązać problem, a mięśnie otrzymają zapas glikogenu potrzebnego im do pracy i rośnięcia.





Zalety spożywania małej ilości węglowodanów



Jeżeli człowiek je mniej węglowodanów, jego organizm w końcu przerzuca się na spalanie tłuszczu gdzie pozbywa się tkanki tłuszczowej. Potrzeba na to około 3 dni, dlatego jeśli dopiero zaczynasz dietę nie przejmuj się złym samopoczuciem, to normalne. Wkrótce znów będziesz czuć się tak dobrze jak na początku, a nawet jeszcze lepiej!





Insulina



Insulina to także hormon anaboliczny, jednakże nie wymieniony na powyższej liście. Żeby poznać tego powód, trzeba najpierw zapoznać się z rolą insuliny w organizmie człowieka. Otóż insulina sprawia, że prawie wszystkie komórki uzyskują glukozę z krwi a potem przechowują ją w mięśniach i wątrobie. W efekcie ciało przestaje używać tłuszcz jako paliwa, więc nie ulega on spalaniu. Jest to niezgodne z naszymi założeniami, dlatego pragniemy by tego hormonu było jak najmniej i uzupełniamy jego ilości tylko gdy potrzeba, czyli gdy mięśnie muszą otrzymać porządną dawkę energii do działania i rośnięcia. Gdy ta dawka się wyczerpie, zwykle po paru dniach, ponownie możemy spożyć węglowodany, a co za tym idzie, ciało otrzyma też insulinę.


Mówiąc prościej – insulina jest paliwem, który trzeba całkowicie wykorzystać. W przeciwnym wypadku tłuszcz w ogóle nie będzie spalany tylko gromadzony w ciele. Uzupełniajmy jej ilości tylko gdy się skończy, a nie na zapas!





Związek testosteronu z tłuszczami



Tłuszcze i testosteron w cyklicznej diecie ketogennej, i w każdej innej również, tworzą idealny związek, zwłaszcza dla ludzi pragnących wyrobić mięśnie, a w tym i sylwetkę. Im więcej tłuszczu i cholesterolu tym więcej testosteronu, a więc i szybszy wzrost mięśni.





Ilość węglowodanów



Ponieważ dieta ketogenna opiera się na zmniejszonej liczbie węglowodanów, ile dokładnie powinno ich być? Jest to nieco trudne pytanie ponieważ każdy człowiek ma inną wagę. Z tego względu, zaleca się spożywanie maksymalnie 60gram węglowodanów dziennie, ale lepiej zacząć od 30 gram. W razie potrzeby ilość tę można powiększyć i nie będzie to grozić namnożeniem się tkanki tłuszczowej tylko ustaniem we wzroście mięśni, a te mogą się powiększyć jeśli dostarczymy im zapas glukozy.





Cukry po treningu



Wielu kulturystów wie, że po skończonym treningu, aby mięśnie efektywnie się powiększyły powinny mieć dostarczone węglowodany. Niestety stosując cykliczną dietę ketogenną trzeba się odciąć od tej zasady ponieważ może ona spowodować więcej szkody niż pożytku, np. zahamować zwiększenie się poziomu hormonu wzrostu.





Objawy



Największym problemem na samym początku stosowania diety jest złe samopoczucie i wrażenie otępienia. Będzie to odpowiedź mózgu i organizmu na nagłe odebranie mu ilości węglowodanów, do których był przyzwyczajony. Nie można się jednak tak szybko załamywać. Już po 3 dniach można zauważyć, że objawy powoli znikają, a po upływie 2 tygodnie nie będą już w ogóle istnieć. Zawdzięcza się to również dostarczaniu komórkom zapasu glikogenu co jakiś czas.





Cykliczna dieta ketogenna a zdrowie



Tłuszcze kojarzą się głównie z cholesterolem, a ten z zapychaniem tętnic, problemami z sercem i innymi kłopotami zdrowotnymi. Czy w związku z tym bezpieczne jest stosowanie takiej diety? Wszystko zależy oczywiście od rodzaju przyjmowanych pokarmów. Nie będziemy przecież rzucać się na fast foody ociekające tłuszczem, tylko korzystać ze zdrowych składników takich jak olej kokosowy czy awokado.


Ponadto, badania udowodniły, że spożywając wysoką ilość tłuszczy i niską węglowodanów, zmniejsza się poziom złego cholesterolu, a zwiększa tego dobrego. Tym samym ryzyko zachorowania na którąś z chorób serca zmniejsza się.


Jak widać wszystkie znaki pokazują, że cykliczna dieta ketogenna jest warta spróbowania. Na początku efekty zobaczysz w postaci utraty zbędnej wody z organizmu, ale potem wszystko będzie już działać jak należy. Wystarczy tylko zacisnąć pasa i wkroczyć na drogę do umięśnionej beztłuszczowej sylwetki.

Aby zamówić produkt napisz na sklep@sterydowo.com z listą produktów lub użyj formularz kontaktowy . Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco niezależnie czy domena lub email ulegnie zmianie zarejestruj się - będziesz o wszystkim informowany.