Sterydowo.com



Korzyści zdrowotne bergamotki

Wśród roślin na świecie, wiele, oprócz samych walorów smakowych ma również właściwości medyczne. Jedną z nich jest bergamotka, zwana również Citrus Bergamia. Jest ona owocem z rejonu Morza Śródziemnego, a za miejsce najczęstszej uprawy uważa się południowe Włochy.

Zastosowanie poza zdrowotne

Spis treści Zastosowanie poza zdrowotne



Zastosowanie zdrowotne



Zmniejszenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu



Funkcje żył



Jak właściwie działa bergamotka?



Efekty uboczne



Herbata – Przyjemnie pachnący olejek o cytrusowym zapachu uzyskiwany z bergamotki dodawany jest do herbaty Earl Grey.



Kolka – Ponadto owoc ten polecany jest przez zielarzy w przypadku wystąpienia kolki.



Łuszczyca – Czasami, stosują ją również ludzie cierpiący na łuszczycę czyli schorzenie skórne, w wyniku którego wzrost komórek skory odbywa się zbyt szybko. Chociaż nie jest to zaraźliwe i nie zagraża życiu, to na skórze pojawiają się nieestetyczne czerwone lub białe plamy i sprawiają dyskomfort psychiczny dla chorego. Proces kuracji polega na nałożeniu oleju bergamotki bezpośrednio na ciało i poddanie ich emisji światła ultrafioletowego UV.



Stany lękowe – Przy stosowaniu leczenia polegającego na promieniowaniu pacjent często odczuwa związane z tym stany lękowe. W celu ich zmniejszenia stosuje się aromaterapię czyli wdychanie zapachu olejku bergamotowego.



Aromatyzator – Jeśli chce się uzyskać większy, lub jakikolwiek jeśli taki nie występuje, cytrusowy aromat pokarmu, zwłaszcza w puddingach i żelatynach, dodaje się się do nich olej bergamotowy.



Kosmetyki – Dodatkowo stosuje się go też w produkcji kosmetyków i perfum.



Zastosowanie zdrowotne



Zmniejszenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu

W kwietniu 2011 roku w czasopiśmie „Fitoterapia” opublikowano wyniki badań nad wpływem bergamotki na poziom cukru i cholesterolu we krwi. Okazało się, że owoc zmniejsza podane wartości. W eksperymencie wykorzystano dwie grupy ludzi – tych z wysokim poziomem cholesterolu oraz tych gdzie tej dużej ilości cholesterolu towarzyszy również podwyższona ilość cukru we krwi. Badanym codziennie przez 30 kolejnych dni podawano do spożycia ekstrakt z bergamotowych przeciwutleniaczy polifenoli. Całą grupę 237 osób – zarówno mężczyzn jak i kobiety podzielono na trzy mniej więcej równe grupy. Pierwszym 69 osobom podawano 500 mg bergamotki dziennie, następnym 70 osobom – 1000 mg, a reszta otrzymywała placebo. W końcowym wyniku okazało się że zmniejszył się poziom trójglicerydów oraz nisko objętościowych lipoprotein (LDL), a tych o dużej gęstości (HDL) zwiększył się tam gdzie ludzie zażywali bergamotkę w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto zmniejszył się także poziom cukru we krwi a same naczynia krwionośne rozszerzyły się. W związku z powyższymi wynikami, naukowcy zgodnie stwierdzili, że bergamotka wydaje się być obiecującym naturalnym sposobem na zapobiegnięcie i kurację chorób serca i cukrzycy.

Funkcje żył

Stosowanie bergamotki może pomóc w ochronie serca. Dzieje się tak na skutek poprawy funkcjonowania naczyń krwionośnych. Wyniki badań dotyczące tej sprawy opublikowano w styczniu 2013 roku w Journal of Cardiovascular Pharmacology. Analizie okazało się że olejek eteryczny uzyskany owocu zmniejszał przepływ wapnia do mięśni i tętnic. Uzyskane wyniki, w które wchodzi poszerzenie się naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia i poprawa przepływu krwi mogą pomóc w zapobieganiu blaszki miażdżycowej, nadciśnieniu tętniczym i innym przypadłościom związanym z chorobami serca. Jak najlepiej stosować bergamotkę? To wszystko zależy od powodu jej zażywania. Jeśli człowiek pragnie pozbyć się efektów stresu i lęku, owoc używa się głównie w postaci aromaterapii. Jednakże najpierw trzeba się upewnić, że stosowany olejek jest 100%-owo czysty, a nie udaje jest syntetycznym zapachem. Wdychanie można wykonać na przykład poprzez zakup dyfuzora aromaterapii, uważany zresztą za jedną z najczęściej stosowanych metod. Inną opcją jest dodanie kilku kropli olejku do gorącej wody i wdychanie unoszącej się pary. Jeśli chodzi o zmniejszenie cholesterolu i poziomu cukru, najlepiej jest udać się do sklepów ze zdrową żywnością i zakupić kapsułki zawierające ekstrakt z bergamotki. Najlepsze efekty uzyska się jeśli leczenie tym owocem połączy się innymi naturalnymi metodami terapii oraz zdrowym trybem życia.

Jak właściwie działa bergamotka?

Jej działanie polega na hamowaniu enzymów HMG-CoA, a to z kolei pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Ponadto zwiększa się jego wydalanie z organizmu wraz z kałem. Znajdujące się w owocu przeciwutleniacze wzmacniają śródbłonkową wyściółkę naczyń krwionośnych.

Efekty uboczne

W przypadku używania bergamotki, jej jedynym efektem ubocznym była zgaga. Jednakże stosując ekstrakt z tego owocu trzeba się delikatnie i ostrożnie z nim obchodzić. Jeśli zostanie wystawiony na bezpośrednie działanie światła słonecznego, może stać się toksyczny. Najlepiej przez użyciem go, skonsultować się z lekarzem.
Aby zamówić produkt napisz na sklep@sterydowo.com z listą produktów lub użyj formularz kontaktowy . Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco niezależnie czy domena lub email ulegnie zmianie zarejestruj się - będziesz o wszystkim informowany.