Clomid – ogólna charakterystyka produktu Nazwa handlowa “Clomid” dotyczy cytrynianu clomifenu. Nie jest sterydem anabolicznym – środek ten jest najczęściej przepisywany kobietom cierpiącym na bezpłodność, z uwagi na swoje pobudzające owulację właściwości. Przeciwdziałając negatywnemu wpływowi estrogenów na oś podwzgórze – przysadka – jajniki, uwydatnia sekrecję LH oraz FSH, co wpływa na stymulowanie wystąpienia owulacji. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego preparatu – używany jest również w dopingu. Choć kobietom nie przynosi większych korzyści w tej dziedzinie, zupełnie inaczej jest w przypadku mężczyzn. Działanie cytrynianu clomifenu opiera się na blokowaniu działania w organizmie estrogenów – pod względem budowy chemicznej, substancja ta jest syntetycznym estrogenem. Stymulując uwalnianie hormonów luteinizujących i folikulotropowych, stymuluje uwalnianie testosteronu. Clomid odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu zjawisku wzrostu poziomu kortyzolu w organizmie po odstawieniu sterydów. Nadmiar kortyzolu wpływa bowiem bardzo negatywnie na syntezę białek budujących mięśnie szkieletowe, a zapobiegać jego nadmiarowi można poprzez zwiększenie wydzielania testosteronu. LH jest odpowiedzialny za syntezę testosteronu w komórkach Leydiga w jądrach. FSH zaś – odpowiada za syntezę białek w komórkach Sertoliego. Działanie to jest zaburzone w przypadku zbyt niskiego poziomu testosteronu w organizmie. Clomid – działając poprzez sprzężenie zwrotne – wpływa na sekrecję LH, co przywraca prawidłowe wydzielanie endogennego testosteronu. W wielu badaniach naukowych okazało się, iż podawanie mężczyznom mającym zbyt niski poziom testosteronu cytrynianu clomifeu przynosiło efekty bardzo zbliżone do efektów, jakie przynosiło stosowanie preparatów zawierających testosteron. Działanie Clomidu jest znacznie bardziej zauważalne w przypadku mężczyzn. Dla kobiet preparat ten może okazać się pomocny jedynie jako środek ograniczający wpływ estrogenów na organizm, co ułatwia utratę tkanki tłuszczowej i poprawia wygląd muskulatury. To właśnie dlatego kobiety niekiedy stosują ten środek przed zawodami, jednak z uwagi na to, iż powoduje on u nich wiele skutków ubocznych, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Clomid zalecany jest przede wszystkim tym kulturystom, którzy właśnie skończyli cykl przyjmowania sterydów o silnie androgenicznym działaniu. Na rynku substancja ta jest dostępna zarówno w postaci tabletek, jak i w postaci płynnej.
Zastosowanie U mężczyzn: podczas PCT (Post Cycle Therapy). Przywraca poziom testosteronu do odpowiedniego poziomu (za pośrednictwem stymulacji sekrecji hormonów luteinizujących i folikulotropowych), dzięki czemu nie dochodzi do obniżenia sprawności, siły i formy mięśni. Powrót do wydzielania testosteronu na pożądanym poziomie powinien następować stopniowo podczas całego PTC. U kobiet: najczęściej przed zawodami, w celu utraty zbędnej tkanki tłuszczowej, ograniczenia wpływu hormonów estrogenowych na organizm i uwidocznienia muskulatury.
Dawkowanie Dawką najczęściej stosowaną jest od 50 do 100 mg dziennie. Clomid w tej dawce należy stosować przez okres 4-6 tygodni, co jest czasem odpowiednim na przywrócenie produkcji testosteronu do odpowiedniego poziomu. Niekiedy zalecane jest również zastosowanie na początku wysokiej dawki (tzw. “dawki uderzeniowej”) – w wysokości 250 mg, a następnie stopniowe zmniejszanie przyjmowanej dawki w kolejnych dniach. W takiej sytuacji należy przyjmować 100 mg Clomidu przez tydzień, a następnie przez kolejny tydzień – 50 mg Clomidu. Chcąc dodatkowo zwiększyć efektywność preparatu, można stosować go razem z HCG, który wpływa na przywrócenie poprawnej reakcji jąder na endrogenne LH. HCG może jednak być stosowany nie dłużej, niż dwa, maksymalnie trzy tygodnie, jego dłuższe stosowanie może bowiem powodować negatywny wpływ estrogenów i testosteronu na funkcjonowanie podwzgórza. Stosowanie HCG w połączeniu z Clomidem nie przyniesie jednak oczekiwanych rezultatów, jeśli jednocześnie będą stosowane niektóre preparaty, na przykład Sustanon. Warto więc przed rozpoczęciem kuracji przeanalizować skład aktualnie przyjmowanych preparatów i interakcje, w jakie mogą wchodzić. Clomid i HCG można w teorii stosować w trakcie cyklu sterydami anabolicznymi – takie postępowanie ma na celu zapobieganie zatrzymaniu produkcji testosteronu. W praktyce okazuje się to jednak nieefektywne i nie przynosi szczególnych efektów – lepiej jest więc zastosować metodę stosowania opisaną powyżej. Nadmiar estrogenów w organizmie prowadzi do wielu skutków ubocznych, takich jak ginekomastia, gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach pośladków i bioder lub zatrzymywanie wody w organizmie. Clomid pozwala na zredukowanie nadmiernego poziomu estrogenów i wyeliminowanie tych skutków. W tym celu częściej stosuje się jednakowoż Nolvadex, z uwagi na jego silniejsze właściwości blokujące. Oba preparaty zaliczają się do selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych, dlatego też ich działanie opiera się na bardzo podobnym mechanizmie i można stosować je zamiennie. Ograniczanie wysokiego poziomu estrogenów za pomocą Nolvadexu i Clomidu nie zawsze jest jednak w pełni skuteczne, dlatego też w takich sytuacjach stosuje się dodatkowo Proviron, który jest pochodną DHT i wpływa na obniżenie aktywności aromatyzacji i poprawienie stosunku androgenów do estrogenów. Proviron w większości przypadków sprawdza się bardzo dobrze i okazuje się skuteczny. Istnieją również inne preparaty o podobnym działaniu – inhibitory aromatazy, takie jak Arimidex, Femara, Aromasin. Środki te są jednak znacznie droższe, wykazują za to wyższą skuteczność w zwalczaniu estrogenów.
Zalety Chroni białka przed nadmierną ilością kortyzolu, dzięki czemu chroni mięśnie przed utratą siły i masy
W przypadku kobiet – ogranicza wpływ estrogenów na organizm przed zawodami, co umożliwia uzyskanie pożądanej sylwetki, utratę tkanki tłuszczowej i uwidocznienie mięśni
Działa wspomagająco w procesie spalania tkanki tłuszczowej
Redukuje, a nawet całkowicie niweluje efekty nadmiernych ilości estrogenów podczas kuracji sterydami
Przywraca równowagę w produkcji testosteronu endogennego
Skutki uboczne Clomid uważany jest za stosunkowo bezpieczny preparat – zazwyczaj skutki uboczne nie występują, lub też nie są szczególnie uciążliwe. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych, należy zaprzestać przyjmowania Clomidu. Należy pamiętać, że skutki uboczne wywoływane przez ten preparat znacznie silniej objawiają się u kobiet. Skutki uboczne Clomidu występujące najczęściej to:
Nadmierne zmęczenie
Wymioty, nudności
Zawroty głowy
Ból głowy
Zaburzenia widzenia (mroczki, plamki, niewyraźne widzenie, migotanie) – w niektórych przypadkach nieodwracalne, szczególnie po stosowaniu dużych dawek lub w przypadku przedłużonego leczenia
Fotofobia
Ból piersi, brzucha, podbrzusza
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego
Zwiększony ból owulacyjny
Powiększenie jajników
Nieprawidłowe krwawienie z macicy
Naczynioruchowe uderzenia gorąca (ustępujące po zakończeniu kuracji)
Napadowe zaczerwienienie twarzy