Odblokowanie po cyklu
Spis treści Odblokowanie po cyklu
HCG – sposób na odblokowanie
SERM – wsparcie dla HCG
Glutation jako wsparcie PCT
Skuteczność PCT
Zdrowo funkcjonujący organizm utrzymuje homeostazę czyli odpowiednie stężenie, obrót, a także oddziaływanie hormonów. Jeśli jednak jakikolwiek hormon zostaje podany z zewnątrz w formie sterydów anabolicznych, receptory w przysadce i podwzgórzu informują przysadkę mózgową o zwiększonym stężeniu, w związku z czym w organizmie przestają być naturalnie produkowane hormony. Zazwyczaj oznacza to zaprzestanie produkcji testosteronu, który jest najczęściej podawany zewnętrznie przez kulturystów i sportowców. jest to zatem zablokowanie osi powzgórze-przysadka-jądra, co podczas zewnętrznej suplementacji nie wpływa na organizm, ale ma znaczenie w przypadku odstawienia sterydów. Kiedy jednak się je odstawia, poziom testosteronu drastycznie spada, natomiast rozpoczyna się masowa produkcja estrogenów. Te z kolei wpływają na pracę przysadki, blokując dalszą produkcję testosteronu. Celem PCT jest przywrócenie odpowiedniej produkcji testosteronu, a także odblokowanie naturalnej produkcji hormonu męskości. Bez prawidłowej suplementacji, tj. przyjmowania leków niwelujących szkodliwe skutki sterydów, powrót to równowagi w organizmie nie byłby możliwy. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaplanowanie odblokowania po cyklu przyjmowania sterydów. Samo PCT powinno być sporządzone w oparciu o czas przyjmowania sterydów, ich rodzaj, a także stosowanych do odblokowanie leki.
HCG – sposób na odblokowanie
Jedną z najpopularniejszych substancji służących do owocnego przeprowadzenia PCT jest HCG, czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa. Jej wpływ na organizm mężczyzny, a dokładniej na jego jadra, jest niemal identyczny jak LH, który jest produkowany naturalnie w organizmie. Oznacza to, że zewnętrzna suplementacja prowokuje jądra do zwiększenia produkcji testosteronu, przy czym robi to w naturalny sposób, w oparciu o substancje znane w organizmie człowieka i nie mające wpływu bezpośrednio na przysadkę. Dzięki temu stopniowo osiągana jest homeostaza, prowadząca do ostatecznego przywrócenia równowagi. Dawkowanie HCG musi być prowadzone z umiarem. Przyjęcie zbyt dużej jednorazowej dawki osłabi reakcję jąder. Innymi słowy, duże dawki zamiast doprowadzić do szybszego uruchomienia prawidłowej pracy HPTA zadziałają zupełnie odwrotnie. W takiej sytuacji skuteczna okazują się SERM i IA. Współcześnie uważa się, że dawki nie powinny być wyższe niż 1500 IU na iniekcję. Najlepsze rezultaty jednak stwierdzono przy dawkach nie większych niż 1000 IU, przy czym stosowane nie podczas jednorazowego zastrzyku, ale w trybie tygodniowym. Rekomenduje się zatem np. stosowanie 500 IU trzy razy w tygodniu, co nie tylko nie uodporni organizmu, ale też może w przywróceniu naturalnej produkcji testosteronu. Maksymalna ilość skrzykiwane HCG nie powinna zatem jednorazowo przekraczać 500 IU, bowiem tylko to zagwarantuje najlepsze rezultaty. Mniej intensywne odblokowanie może opierać się na nieco innym dawkowaniu, mianowicie 100-250 IU dziennie lub 200-500 IU co drugi dzień. HCG utrzymuje się w organizmie do 36 godzin, dlatego częstsze stosowanie prowadzi do utrzymania stałego stężenia we krwi. Samo odblokowanie HCG nie powinno jednak przekraczać w podobnym trybie trzech tygodni.
SERM – wsparcie dla HCG
SERM to selektywne modulatory receptora androgenowego. Celem twórców leków z grupy SERM było uzyskanie leków o pozytywnym działaniu, a przy tym znoszących negatywne efekty działania androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, na ludzki organizm. W praktyce natomiast SERMy stosowane są jako część odblokowania po cyklu sterydów. Pomagają one oraz przyspieszają przywrócenie prawidłowego funkcjonowania HPTA. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych SERM należy tamoksifen, jednak równie często polecany jest clomifen. Co bardzo ważne, tamoksifen może, a nawet powinien być stosowany równocześnie z HCG, bowiem samo stosowanie tego drugiego prowadzi do zablokowania produkcji GnRH oraz LH i FSH, a co za tym idzie powstaje błędne koło, uniemożliwiające odzyskanie równowagi hormonalnej. Stosowanie leków z grupy SERM powoduje blokowanie ER w przysadce i podwzgórzu, co wpływa na eliminację ujemnego wpływu nadmiaru estrogenów powstających na skutek działania HCG. Otwiera się zatem oś HPTA.
Glutation jako wsparcie PCT
Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sterydami, a także te bardziej doświadczone jako część procesu odblokowania traktują detoksykację organizmu. Nie jest to PCT we właściwym rozumieniu tego procesu, bowiem nie wpływa na przywrócenie odpowiedniej gospodarki hormonalnej organizmu, ale może stanowić dobre uzupełnienie odblokowania. W końcu odpowiednia detoksykacja wspiera naturalne procesy w organizmie, a także pozwala na regenerację wątroby. Bardzo dobrym przeciwutleniaczem cenionym przez sportowców na całym świecie jest glutation. Jest to substancja wytwarzana naturalnie przez wątrobę. Występuje naturalnie w warzywach, owocach i mięsie, jednak w stosunkowo niewielkich ilościach, dlatego nawet odpowiednia dieta nie umożliwi całkowitego oczyszczenia organizmu. Konieczna staje się zewnętrzna suplementacja. Dobroczynne działanie glutationu potwierdza fakt, iż jako lek jest używany w leczeniu zaćmy, jaskry, wszelkich chorób wątroby, a także chorób, które osłabiają system obronny organizmu. Jako antyoksydant glutation jest również stosowany w przypadkach zatrucia metalami lub narkotykami. Glutation można podać poprzez inhalacje lub w formie iniekcji domięśniowych lub dożylnych. Nie wykazano żadnych skutków ubocznych stosowania tego leku, a jego dobroczynny wpływ na organizm bez wątpienia wspomoże każdy PCT. Nie będzie jednak wystarczający do odblokowania po cyklu, bowiem nie wpływa w żaden sposób na równowagę hormonalną w organizmie. Jest jedynie wsparciem, nie zaś sposobem na odblokowanie.
Skuteczność PCT
Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, kiedy rozpocząć PCT. Wszystko zależy od wcześniej stosowanego cyklu, substancji przyjmowanych w jego trakcie, a także od naturalnych predyspozycji organizmu. Tym samym niemożliwe jest jednoznaczne określenie, jak długo powinien trwać PCT, jednak bardzo często jego długość uzależniona jest od przyjmowanych leków. Można natomiast określić, czy samo odblokowanie się powiodło. Jedynie badania krwi udowodnią skuteczność odblokowania. Trzeba się jednak skoncentrować się nie na ogólnej morfologii, ale na poziomie testosteronu, estradiolu, LH, progesteronu iSHBG. Dzięki nim można również regularnie sprawdzać skuteczność stosowanych leków i ewentualnie zmienić je w przypadku dłuższego braku efektów. Niektóre substancje bowiem nie zadziałają na określone organizmy. Niekoniecznie zależy to od doświadczenia sportowca, ale bardziej od jego indywidualnych predyspozycji i reakcji organizmu na dostarczane mu z zewnątrz substancje.