Pokusa korzystania ze środków antydopingowych i za wszelką cenę polepszenia swoich rezultatów jest tak duża, że pomija się aspekt niepożądanych efektów, które mogą wystąpić po zastosowaniu niedozwolonych środków.
Stosowanie klenbuterolu, zabronionego, zwiększającego wydolność leku jest obarczone sporym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych
Klenbuterol znany jest również pod nazwą “klen”.
Oficjalnie uznawany jest za środek dopingujący.
Niedozwolone jest stosowanie go przed większością zawodów sportowych.
Zarówno Światowa Agencja Antydopingowa ,jak i Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaliczają klenbuterol do listy substancji zabronionych.
Mimo to niestety sportowcy, ryzykując swoim zdrowiem, chcą nielegalnie zwiększyć swoje szanse i kontynuują branie klenbuterolu.
Ich motywacją jest pomoc zabronionego związku w : spaleniu tłuszczów, zbudowaniu mięśni i poprawie wyników sportowych..
To bardzo zła i niebezpieczna decyzja ponieważ klenbuterol jest łączony z licznymi efektami ubocznymi.
Klenbuterol nie jest przeznaczony do spożywania przez ludzi Ludzie nie powinni stosować klenbuterolu ponieważ może być on dla nich niebezpieczny.
Klenbuterol jest selektywnym agonistą/antagonistą beta-2 i lekiem rozszerzającym oskrzela, co oznacza, że wpływa na rozluźnienie gładkiej tkanki mięśniowej.
To z kolei ułatwia drogom oddechowym swobodniejsze oddychanie. Mimo to to niejedyne właściwości tej substancji.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków dowiodła, że klenbuterol może być stosowany jedynie przez weterynarzy, którzy mogą nim leczyć konie cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub inne choroby związane z płucami. Mimo to lek może być niewskazany dla koni z równoczesnymi wadami serca.
Klenbuterol na rynku weterynaryjnym występuje najczęściej pod nazwą Ventipulmin.
Lekiem dla ludzi zawierającym klebuterol jest albuterol, lek dostępny tylko i wyłącznie na receptę.
Jeśli chodzi o właściwości albuterolu w leczeniu ludzi to związek ten pomaga na przykład: zapobiegać skurczom oskrzeli spowodowanym astmą.
Substancja ta pomaga również przy takich dolegliwościach jak zapalenie oskrzeli, rozedma płuc i inne choroby płuc.
Albuterol zapobiega także świszczącemu oddechowi, mogącemu być efektem ćwiczeń fizycznych.
Jest wiele nazw leków zawierających w swym składzie albuterol. Między innymi są to: Ventolin, Proventil, Accuneb.
Niezależnie od nazwy lekarstwa, klenbuterol stosuje się tak samo.
Za pomocom inhalatora wdycha się lekarstwo przez usta. Dzięki temu lek może łatwo dotrzeć do dróg oddechowych. W przeszłości klenbuterol podawano zwierzętom hodowlanym by powiększyć ich masę i zwiększyć ogólną produkcję żywca.
Obecnie używanie tej substancji, w tym celu jest zabronione na terenie całych Stanów Zjednoczonych i w wielu krajach europejskich.
Mimo to sportowcy, u których podczas kontroli antydopingowej wykryto we krwii zabroniony związek chemiczny utrzymują, że zjedli zakażone mięso.
Najbardziej znanym sportowcem, który używał tej wymówki jest prawdopodobnie Alberto Contador, trzykrotny zwycięzca Tour de France. Wyścigu odbywającego się we Francji.
Jednego z najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie.
Sportowcy, którzy biorą klenbuterol robią to po to by spalić tłuszcz, zbudować mięśnie i poprawić wyniki sportowe. Co sprawia, że lek ma wpływ na wyniki sportowe?
Uważa się, że lek zwiększa rozwój mięśni szkieletowych poprzez zwiększenie syntezy białek mięśniowych. W tym samym czasie pomaga w utracie tłuszczu poprzez zwiększenie metabolizmu. Co z kolei powoduje lepszą wydolność, lepsze przystosowanie organizmu do wysiłku i zapewnia nieuczciwą przewagę nad konkurentami. Zagrożenia płynące z przyjmowania klenbuterolu Praktycznie wszystkie pozytywne efekty brania klenbuterolu są tymczasowe i krótko się utrzymują.
Nieznane są również skutki uboczne długotrwałego zażywania leku.
Oczywistym jest,że oprócz wpływu na mięśnie i drogi oddechowe klebuterol ma również wpływ na inne tkanki w organizmie.
Badania na zwierzętach wykazały, że stosowanie
klenbuterolu może prowadzić do apoptozy, czyli śmierci normalnych komórek w mięśniach.
Obejmuje to również mięśnie serca.
Właśnie dlatego lekarze weterynarii uważają z podawaniem leku koniom, które mają problemy z sercem.
Stosowanie klenbuterolu może prowadzić do hipertrofii,czyli przerostu serca.
Dochodzi do powiększenia tkanki lub narządu na skutek powiększenia poszczególnych komórek.
Jednak odbywa się to bez zwiększenia liczby komórek, co grozi poważną wadą serca i nieregularnym rytmem serca.
Inne efekty uboczne zażywania klenbuterolu to: drżenie mięśni, zwiększone pocenie, podwyższone ciśnienie krwi, bezsenność, bóle głowy, nudności i wymioty.
Sportowcy, którzy swoje przygotowania do zawodów opierają na zabronionym środku, a nie na swojej pracy i talencie nie tylko ryzykują bycie przyłapanymi na kontroli.
Ryzykują również własnym zdrowiem.