Kulturystyka to sport, w którym niezwykle istotną rolę odgrywa zbilansowana i specjalnie zmodyfikowana dieta. Odpowiednio dobrana i realizowana pozwala osiągać bardzo dobre rezultaty i jest podstawą całego wysiłku, jaki należy włożyć w osiągnięcie muskulatury. Wielu kulturystów wkłada bardzo duży wysiłek w znalezienie odpowiedniej diety i najlepszego systemu żywienia. Oprócz diety bardzo istotną kwestią są także suplementy. Te podstawowe i najbardziej znane jak białko czy kreatyna szturmem podbijają branżę, ale istnieje jeszcze jeden co najmniej tak skuteczny i dobry jak te powyższe — rybne kwasy omega 3. Są one niedoceniane, ale drzemie w nich duży potencjał. Dlaczego są takie ważne ? Jakie mają właściwości ? O tym wszystkim poniżej.
Kwasy Omega 3 i kulturystyka Kwasy Omega 3 nie są tak popularne, jak białkowe suplementy, które bezpośrednio wpływają na budowę mięśni. Są jednak istotne z innych względów takich jak ochrona mózgu czy serca, ogólnego korzystnego wpływu na organizm czy właściwości wspomagających spalanie tłuszczu. Olej z ryb zawierający dobry tłuszcz, dostarcza też organizmowi wiele cennych i przydatnych składników, które w pośredni sposób pomaga kulturystom. Kwasy Omega 3 bardzo pozytywnie wpływają też na przyswajanie innych substancji korzystnych dla organizmu. Powodują one, że błony komórek znacznie lepiej przepuszczają i wchłaniają substancje odżywcze. W ten sposób organizm pozyskuje więcej energii — którą możemy przeznaczyć na ćwiczenia i treningi. Bardzo przydatną funkcją, która jest doceniana przez kulturystów, to wspomaganie wytwarzania hormonu wzrostu, czyli somatotropiny. Zwiększona ilość tego związku powoduje zwiększony przyrost masy mięśniowej. Kwas stymuluje powstawanie prostaglandyny E1, co przekłada się na uwalnianie hormonu do krwi.
Kwasy Omega 3 a spalanie tłuszczu Spalanie tłuszczu to jeden z podstawowych czynników, jakie są istotne w kulturystyce obok budowy czy rzeźby mięśni. Kwasy rybne Omega 3, idealnie nadają się do tego zadania, choć są właśnie tłuszczami. Jak zatem dzieje się, że są tak korzystne ? Cały ich sekret polega na tym, iż nie wchłaniają się i nie pozostają zbyt długo w organizmie, co jest obecne przy złych tłuszczach nakładających się w organizmie. Kwasy Omega 3 są wykorzystywane jako energia, która pomaga w ćwiczeniach oraz spalaniu jeszcze większej ilości tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak za sprawą przyspieszenia metabolizmu. Może wydawać się to nieco dziwne, że tłuszcz pozytywnie wpływa na odchudzanie, ale jest to udowodniony naukowo fakt. Taka forma nie odkłada się w organizmie, co powoduje bezproblemowe wydalanie z organizmu. Główną różnicą, która występuje między tłuszczami rybnymi a tymi zwierzęcymi jest rodzaj budowy. Są one natychmiast przetwarzane na energie i spalane. Jest to szczególnie korzystne, bo im więcej dostarczymy takich tłuszczów do naszego organizmu, tym więcej energii będziemy mieli i będziemy mogli wykorzystać do ćwiczeń i treningów.
Rybne kwasy Omega 3 – przyrost mięśni Rybne kwasy Omega 3 posiadają bardzo przydatną kulturystom właściwość usuwania z organizmu hormonu takiego jak kortyzol. Jest on odpowiedzialny za wyniszczanie i degradację mięśni. Dzięki temu kowary rybne zawarte w rybach są bardzo przydatnym suplementem budującym mięśnie. W pewnym momencie rozwoju sportowców ważna jest nawet najmniejsza różnica i dodatkowe wsparcie oprócz podstawowych wspomagaczy a Omega 3 nadają się do tego zadania idealnie. Oprócz bezpośredniego wpływu na masę mięśniową, kwasy Omega 3 pozytywnie wpływają na wydajność organizmu, co pozwala na bardziej intensywnie i cięższe ćwiczenia oraz szybszą regenerację mięśni.
Dodatkowe korzyści kwasów Omega 3 Kwasy rybne Omega 3 oprócz głównych zalet, posiadają też kilka mniej efektownych, ale za to bardzo przydatnych szczególnie u kulturystów. Do tego grona można zaliczyć właściwości przeciwzapalne. Ciężkie treningi i urazy mogą obfitować właśnie w takie sytuacje, z czym doskonale radzi sobie ten rodzaj tłuszczów. Ma on silne działanie antyzapalne, co regeneruje mięśnie, zmniejsza bol i w ten sposób ułatwia syntezę białek, czyli przyrost masy mięśniowej. Bardzo przydatną cechą jest ochrona stawów przez kwasy Omega 3. Kolana czy łokcie w trakcie ciężkich treningów są narażone na duże przeciążenia i ciężką pracę. Kwasy rybne zapobiegają zapaleniom i dolegliwościom bólowym, co jest kolejnym argumentem, aby regularnie uwzględniać je w swojej zbilansowanej diecie. Podczas trenowania kulturystyki bardzo ważny jest też umysł i forma psychiczna. Pozwala ona osiągać lepsze wyniki oraz koncentrować się na wykonywanych zadaniach. Bardzo pomocne są w tym wypadku rybne kwasy Omega 3. Dowiedziono licznymi badaniami, że tłuszcze rybne pomagają zwiększyć poziom serotoniny w mózgu. Zwiększa to koncentracje, ogólny dobry nastrój, zwiększa możliwości pamięci oraz reakcji i zapobiega chorobie Alzheimera. Uprawianie kulturystyki wymaga również ogólnego dobrego stanu zdrowia. Im jest lepszy i im dłużej utrzymujemy go, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się dobrymi wynikami. Kwasy Omega 3 maja szereg korzyści, które nie wpływają bezpośrednio na wyniki sportowe, ale pozwalają profesjonalnie uprawiać tę dyscyplinę. Nalezą do nich wspomaganie odporności, wspomaganie wzroku, wzmacnianie kości, wzmocnienie serca czy ochrona przed rakiem.
Kwasy Omega 3 a energia Kulturystyka to bardzo wymagający rodzaj sportu. Aby osiągać dobre wyniki, wymagana jest dobra kondycja zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Można ją utrzymywać dzięki energii, którą mamy i przekładać ją właśnie na treningi. Wraz ze wzrostem trudności treningu wzrasta też zapotrzebowanie na energię i w tej sytuacji z pomocą po praz kolejny przychodzą rybne kwasy Omega 3. Naukowo zostało udowodnione, że ten rodzaj tłuszczu w bardzo istotny sposób zwiększa ilość energii, jaką mamy. Dzieje się tak za przyczyną formy, w jakiej dostarczane są kwasy Omega 3. Jest to tłuszcz, który od razu uwalnia energię, a organizm przyjmuje ją bez konieczności przetwarzania czy długotrwałego wchłaniania.
W jakich produktach znajdziemy kwasy Omega 3 ? Jeśli już znamy pozytywne właściwa rybnych tłuszczów, to powinniśmy spożywać je w jak największych ilościach. Aby wprowadzić je do swojej zbilansowanej diety, musimy poznać, w czym występują i w jakich ilościach. Dzięki temu będziemy mogli urozmaicić często dość rygorystyczną dietę smacznymi daniami i równocześnie dostarczyć przydatnych substancji. Najwięcej kwasów Omega 3 występuje w łososiu atlantyckim i hodowlanym. Możemy spożywać do jako smażony lub wędzony. Ważne jest, aby do smażenia, używać malej ilości tłuszczy lub w ogóle z nich zrezygnować i przygotowywać potrawę na patelni beztłuszczowej. Duża dawka kwasów występuje również w sardeli europejskiej, makreli atlantyckiej i śledziu atlantyckim. Makrela też może być smażona lub wędzona. Nieco mniej kwasów, bo o ok. 50% znajdziemy w pstrągu, mieczniku, tuńczyku, halibucie i dorszu. Jeśli będziemy używać ich w swojej kuchni warto pamiętać, aby odsączyć je z oleju, sosów czy przygotowywać je bez dodatkowych szkodliwych substancji, które niwelują pozytywny efekt dania.