W codziennej rutynie sportowca, niezmiernie ważny jest odpoczynek.
Spis treści W codziennej rutynie sportowca, niezmiernie ważny jest odpoczynek.
Zastosowanie hormonu wzrostu
Dawkowanie hormonu wzrostu
Zalety przyjmowania hormonu wzrostu
Podsumowanie
Odpowiednia ilość snu wspomaga organizm w regeneracji sił. Podczas gdy my śpimy, do wytężonej pracy przystępuje przysadka mózgowa: niewielki gruczoł znajdujący się u podstawy mózgu. Jego zasadniczą funkcją jest produkcja hormonów, w tym także hormonu wzrostu. Najintensywniejsza produkcja hormonu wzrostu (HGH) notowana jest w dzieciństwie oraz podczas okresu dojrzewania, z czasem jego wydzielanie ulega stopniowemu zmniejszeniu. HGH jest polipeptydem, w którego skład wchodzi 191 aminokwasów. Krąży on w układzie krwionośnym przyklejając się do receptorów w komórkach. Hormon wzrostu działa stymulująco na wątrobę, pobudzając ją do produkcji silnego,
insulinopodobnego czynnika wzrostu. Czynnik ten z kolei powoduje wzrost kości, mięśni oraz chrząstek. Powoduje także zwiększenie intensywności procesu lipolizy, polegającego na przekształcaniu tkanki tłuszczowej w wolne kwasy tłuszczowe. Kwasy te krążą we krwi i są wykorzystywane przez organizm jako źródło energii. Chociaż hormon wzrostu wytwarzany jest w organizmie także w dorosłym życiu, to jego ilość jest znacznie mniejsza niż w okresie intensywnego wzrostu. HGH uznawany jest za jeden z najsilniejszych hormonów produkowanych w ludzkim organizmie, a dzięki swoim właściwościom często stosowany jest przez sportowców jako środek dopingowy.
Zastosowanie hormonu wzrostu
Hormonu wzrostu używa się przede wszystkim w leczeniu dzieci z jego niedoborem w organizmie. Niedobór HGH indukowany jest zbyt małą jego produkcją przez przysadkę mózgową. HGH stosuje się m.in. w leczeniu karłowatości pochodzenia przysadkowego oraz w zespołach niskorosłości, np. w zespole Turnera, czy Pradera-Willego. Decyzje o podawaniu hormonu jak i o sposobie jego dostarczania do organizmu dziecka powinien podejmować lekarz w porozumieniu z rodzicami, tak aby nie zakłócić równowagi hormonalnej młodego organizmu. Popularność hormonu wzrostu wśród sportowców wynika z jego właściwości anabolicznych. Zaczynając swoją przygodę ze sportem, dawno mamy już za sobą okres dziecięcy, dlatego też nasz organizm nie posiada tak wysokich zdolności do wzrostu tkanek, w tym także tkanki mięśniowej. Podniesienie poziomu HGH ma na celu zapewnienie przyrostu masy mięśniowej oraz poprawę siły i wytrzymałości siłowej. Uważa się, iż podawany drogą iniekcji hormon wzrostu przyczynia się do: -wzmocnienia kości oraz ścięgien, -przyrostu masy i siły mięśniowej, -zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, -zwiększenia mocy fizycznej organizmu. Ponadto hormon wzrostu nie tylko skłania organizm do poprawy parametrów wydolnościowych ale również do uzyskania atrakcyjnej sylwetki, dlatego posiada wielu zwolenników jego zastosowania w kulturystyce. Kuracja z użyciem HGH stosowana jest przez wielu zawodników oraz celebrytów, mimo dość wysokiej ceny preparatu oraz trudności w jego zdobyciu.
Dawkowanie hormonu wzrostu
Każdorazowo sięgając po doping przede wszystkim należy mieć na uwadze swoje zdrowie. W przypadku dostarczania do organizmu dodatkowych hormonów do organizmu należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przyjmowania oraz ustalenie odpowiedniej dawki. Niemniej jednak, w przypadku kuracji hormonalnej, drugorzędne znaczenie ma podawana dawka, a kluczową rolę odgrywa regularne przyjmowanie medykamentu przez dłuższy okres czasu. Raz przyjętych zasad powinniśmy stale przestrzegać zgodnie z zaleceniami producenta, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Warto pamiętać, że systematyczne przyjmowanie hormonu wzrostu przez dłuższy okres przyniesie lepsze efekty niż krótkotrwała terapia. Przed rozpoczęciem regularnego przyjmowania HGH wskazany jest minimalny sześciotygodniowy okres próbny przyjmowania hormonu. Jest to optymalny czas do zaobserwowania namacalnych skutków działania, będący jednocześnie bezpiecznym okresem obserwacji organizmu. Środki zawierające hormon wzrostu dostępne są najczęściej w formie tabletek lub roztworów do iniekcji, które należy przyjmować co najmniej dwa razy dziennie w okresie niskiego poziomu cukru we krwi. Najczęściej stosowanym przez sportowców systemem jest przyjmowanie pierwszej dawki rano zaraz po przebudzeniu oraz w drugiej części dnia, po treningu, przed posiłkiem. Niezmiernie ważna jest zasada nie zażywania środków zawierających HGH przed snem, ponieważ jest to naturalny czas jego produkcji przez organizm. Przyjmowanie hormonu w tym czasie może skutkować zahamowaniem spontanicznej produkcji hormonu- przez przysadkę mózgową.
Zalety przyjmowania hormonu wzrostu
Hormon wzrostu ze względu na mnogość swoich zalet posiada wielu zwolenników. Wśród jego licznych, niekwestionowanych atutów znajdują swoje miejsce: -Wzmocnienie kości -Przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej -Zlikwidowanie otyłości brzusznej -Przyrost masy mięśniowej -Poprawa samopoczucia -Przypływ energii -Szybsza regeneracja po kontuzjach -Opóźnienie procesu starzenia organizmu -Szybkie efekty w krótkim czasie -Proste zasady przyjmowania hormonu w wybranej przez siebie formie. Jako potwierdzenie skuteczności i licznych osiąganych korzyści, uznać można fakt, że hormon wzrostu jest chętnie jest on stosowany także przez światowych celebrytów. Dzięki HGH cieszą się oni nienagannym wyglądem i doskonałą kondycją mimo upływających lat. Wady przyjmowania hormonu wzrostu Gospodarka hormonalna człowieka jest wrażliwa na znaczne amplitudy wartości hormonów, jest niezmiernie podatna zarówno na ich niedobory jak i nadmiar. W obu wypadkach odnotować można niepożądane konsekwencje dla organizmu człowieka. Jeśli nie dostosujemy ilości HGH do możliwości swojego organizmu narażamy się na wystąpienie skutków ubocznych takich jak: -Nadmierny rozrost tkanek miękkich w organizmie,a co za tym idzie nienaturalny wzrost nosa czy uszu -Rozrost i deformacja narządów wewnętrznych (wątroby, nerek, serca, śledziony, tarczycy) czego charakterystycznym objawem jest duży obwód w pasie -Nadmierne pogrubienie skóry -Owłosienie w niepożądanych miejscach -Zaburzenia funkcji seksualnych prowadzące do impotencji -Hipoglikemia mogąca w konsekwencji wywołać cukrzycę -Nadciśnienie Należy pamiętać, iż są to możliwe konsekwencje przyjmowania HGH, nie oznacza to, że u każdej osoby przyjmującej hormon wzrostu one wystąpią. Elementem znacznie wpływającym na popularność produktu jest jego wysoka cena, zniechęcająca osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem.
Podsumowanie
Hormon wzrostu jest bardzo silnie działającym oraz kosztownym medykamentem o szerokim spektrum działania. Krążące w internecie opinie, iż jest to środek całkowicie bezpieczny dla zdrowia nie są w pełni prawdziwe. Należy pamiętać, że zawsze powinniśmy na pierwszym miejscu stawiać swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Przyjmowanie HGH w nieodpowiedni sposób i w zbyt dużych dawkach przyniesie więcej szkody niż pożytku. Niemniej stosowanie dawek zbliżonych do fizjologicznych, a nie farmaceutycznych, wydaje się być uzasadnione i bezpieczne. Terapia hormonem wzrostu u sportowców przynosi doskonałe efekty, a w niedalekiej przyszłości być może okaże się cudownym sposobem na powstrzymywanie procesów starzenia.