Sterydowo.comTrzy typu budowy ciała

Patrząc na wszystkich ludzi z jakimi mamy codziennie do czynienia, łatwo zauważamy, że praktycznie nie ma dwóch takich samym osób. Wyjątek mogą stanowić bliźniacy jajorodni, ale nawet i w tym przypadku nie trudno o jakąś różnicę. Jedni są wysocy, inni niscy, spotykamy brunetów i spotykamy blondynów, tych o jasnym kolorze skóry i tych o ciemnym. Wymieniać przykłady można by w nieskończoność, ale nie o tym tutaj, chociaż poniekąd będzie miało to z naszym tematem trochę wspólnego. Przy panującej obecnie modzie na zdrową i szczupłą sylwetkę z lekkimi zarysami mięśni, wielu ludzi próbujących dopasować się do obowiązujących trendów, zaczęło ćwiczyć i zmieniło sposób odżywiania się. Jednocześnie zauważyli oni, że w porównaniu do innych osób mają oni więcej tkanki tłuszczowej, a samo zniwelowanie jej i zastąpienie mięśniami sprawia im dużo trudności. Powodem, dla którego tak się dzieje jest genetyka. Nie powinno w sumie nikogo to dziwić, w końcu tak jak definiuje ona nasz wygląd zewnętrzny, tak samo czyni z tym co mamy wewnątrz. Do tej pory udało się ustalić, że na świecie istnieją trzy typu ciał jeśli głównym determinantem tego podziału są predyspozycje do spalania tkanki tłuszczowej i wyrabianie mięśni. Noszą one nazwy – Ectomorph, Endomorph oraz Mesomorph. Każdy z nas będzie wliczał się do jednej z nich. Jeśli nadal nie wiesz, która należy do ciebie, albo jesteś ciekawy jak prezentują się pozostałe grupy, zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu, w którym szczegółowo zostanie opisana każda z nich.

Mesomorphs

Spis treści MesomorphsTłuszcz a mięśnieEnodomorphEctomorphsPodsumowanie

Zacznijmy od końca czyli typu ciała określanego jako Mesomorphs. Każdy, kto zalicza się do tej grupy może z czystym sercem nazwać się szczęściarzem. Powód? Jest to najlepszy tym ciała o jaki ktokolwiek mógłby tylko prosić. Coś jak najwyższa wygrana w genetycznej loterii. Z natury każdy z grupy mesomorph wygląda na dużego człowieka, u którego przewyższają mięśnie. W dziedzinie kulturystyki, ludzie „mezomorfy” są najpopularniejszymi osobami jakie się da tam spotkać.

Tłuszcz a mięśnie

Mesomorph’y mają z tłuszczem relacje typu love-hate (miłość-nienawiść). Z jednej strony bardzo łatwo powiększa się u nich tkanka tłuszczowa. Z drugiej jednak, ich metabolizm jest na tyle szybki i skuteczny, że nie przy odrobinie pracy, natychmiast znika. Nadają się oni do prac fizycznych, mają bowiem więcej siły niż reszta społeczeństwa. Ponadto ich sylwetki pozazdrościłby niejeden człowiek. Tworzą one kształt litery V – tak jak określany jest typowy mężczyzna – w którym górna część ciała jest szeroka, a sama talia wąska. Mezomorfy budują mięśnie bardzo łatwo, ale nie tylko ten fakt powoduje u nich muskularną budowę. Bardziej poprawne jest stwierdzenie, że w ich ciele masy mięśniowej jest o wiele więcej niż u przeciętnego człowieka, a zbudowane są najlepiej jak tylko można wymarzyć.

Enodomorph

Typ ciała należący do grupy określanej jako Endomorph, może być określany przez wielu jako jeden z najgorszych. Powodem tego jest to, że ciało nadzwyczaj przyjaźnie traktuje tkankę tłuszczową. Można wprost uznać, że panuje między nimi miłość, w której jedno nie chce opuścić drugiego i na odwrót. To by było na tyle, jeśli chodzi o przenośnie. Podchodząc do sprawy bardziej profesjonalnie ednomorfy bardzo szybko nabierają masy w postaci powiększającej się tkanki tłuszczowej. Jednakże, zgubienie jej powoduje u nich tak wielki problem, że w pewnym momencie jest im łatwiej po prostu się poddać, niż dalej walczyć i nie widzieć żadnych efektów. Ich budowa ciała to mały wzrost o dość krępej posturze. Ramiona wraz z talią są szerokie, zaś nogi, szczególnie na poziomie ud grube. Takie proporcje dają wrażenie, jakby człowiek był jednocześnie gruby i masywny. Budulec tworzący ich mięśnie nie jest aż tak dobry jak u mezomorfów, chociaż nadal uważa się ich za silnych ludzi. Do tego sam metabolizm jest słaby. Trochę lepiej, nie patrząc na sprawę z tkanką tłuszczową, wygląda związek mięśni i ćwiczeń. To, że łatwo im przytyć zostało już wspomniane, ale podczas treningów, uzyskana masa dotyczy samych mięśni! To jest dobra wiadomość, prawda? Niestety, dla wszystkich, którzy tak sądzą czeka rozczarowanie. Tak jak można zauważyć przyrost mięśni, tak samo zachowuje się u nich tkanka tłuszczowa. Dosłownie idą oni ze sobą łeb w łeb. Ludzie należący do grupy endomorphów i chcący zostać kulturystami muszą bardzo się starać, chociaż nawet to nie będzie im gwarantować sukcesu. Ich głównym krokiem w upilnowaniu ilości tłuszczu w ciele powinny być treningi aerobowe oraz kardio. W końcu to one najlepiej spalają tkankę tłuszczową.

Ectomorphs

Ostatni typ ciała nad jakim się skupimy w tym artykule to ectomorfy. Dla bardzo leniwych ludzi, którzy mają już dość, skracamy ten punkt (ale byłoby miło gdybyście go przeczytali), i określamy ich jednym zdaniem. Ectomorfy są przeciwieństwem endomorfów pod każdym względem. Ectomorfy są osobami bardzo wysokimi i jednocześnie chudymi. Same ich kończyny są długie i wąskie, zupełnie jak patyczki. Wlicza się w to także stawy czyli nadgarstki, kostki itp. Niestety mężczyźni zaliczający się do tej gruby nie mogą się pochwalić szerokimi klatami. Barki mają powiem wąskie a do tego płaskie. (Jak widać nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn płaska klatka piersiowa może być powodem kompleksów). Tkanka tłuszczowa, jeśli już się pojawia, to tam gdzie nie jest mile widziana czyli w dolnej części brzucha. Pod względem jedzeniowym ectomorfy mogą uznawać się za wielkich szczęściarzy. Praktycznie każdy produkt żywnościowy jest dla nich dostępny i nie spowoduje, że nagle staną się grubymi ludźmi. Przyrost wagi oczywiście nastąpi, ale zostanie od razu zniwelowany przez fakt, że posiadają oni bardzo szybki i skuteczny metabolizm, który wprost zniszczy nagromadzoną tkankę tłuszczową. Niektórym osobom, zwłaszcza tym od lat zmagającym się ze zbędnymi kilogramami, taka sytuacje może wydać się marzeniem. Niestety dla tych, pragnących stać się kulturystami jest to koszmar. Gdy próbują oni zwiększyć masę mięśniową jest to tak trudne, że może wydawać się niemożliwe. Samo przytycie wymaga połączenia ze sobą diety i treningu, z czego to żywienie jest tu ważniejsze. Spożywane produkty powinny dostarczać jak największej ilości kalorii. Nie zaszkodzi dodać do tego różnych suplementów zarówno masowych jak i proteinowych. Ponadto posiłki powinny być spożywane w regularnych, ale często następujących po sobie odstępach czasu.
Ectomorfy muszą też pamiętać o takim zjawisku jak katabolizm mięśni, do którego może dojść w czasie snu. Dlatego przed oddaniem się w objęcia Morfeusza należy zjeść ostatni posiłek, najlepiej z jak najmniejszym odstępem pomiędzy nim a zaśnięciem.

Podsumowanie

Reasumując na świecie wyróżnia się ludzi z trzema typami ciał. Po powyższej charakterystyce każdego z nich osobno, łatwo jest zdefiniować do jakiej grupy się należy. Ectomorphs to ludzie wysocy i chudzi, którzy mogą jest co im się tylko podoba. Endomorphs są niscy, a do tego krępi. Da się ich nawet określić mianem ludzi grubych. Ostatni – mesomorph to ludzie z idealną budową ciała – umięśnieni o prawidłowych proporcjach. A ty? Wiesz już jaki masz typ ciała?
Aby zamówić produkt napisz na sklep@sterydowo.com z listą produktów lub użyj formularz kontaktowy . Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco niezależnie czy domena lub email ulegnie zmianie zarejestruj się - będziesz o wszystkim informowany.