Omijanie obiadu sposobem na utratę wagi?
Spis treści Omijanie obiadu sposobem na utratę wagi?Co mówią na ten temat badania
Zalety i wady omijania posiłków
Podsumowanie – co wybrać?
Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym wielu ludzi dąży do bycia “fit” – do bycia zdrowo odżywiającym się, sprawnym fizycznie i psychicznie pozytywnym człowiekiem. Osiągnięcie odpowiedniej masy ciała stało się swego rodzaju priorytetem, szczególnie w zachodnich społeczeństwach. Czynimy to z wielu powodów: niektórzy robią to po to, by mieć ładną sylwetkę, na której świetnie będą prezentować się modne ubrania; niektórzy robią to dla zdrowia, gdyż spożywanie mniej kalorycznego jedzenia i uprawianie sportu sprzyja pozytywnie naszym ciałom. W znacznej większości przypadków do osiągnięcia stanu “fit” potrzebujemy się odchudzić. A to, jak każdy wie, nie jest sprawą prostą. Powstały już tysiące różnych diet i poradników, które pokazują nam, jak utracić uciążliwą masę ciała i zmniejszyć swoją wagę. Jednak często spotykamy się z sytuacją, w której porady okazują się albo zbyt skomplikowane, albo prowadzą do zbyt dużych wydatków, albo zabierają za dużo czasu itd. A gdyby tak po prostu trzymać się prostej zasady i na przykład… omijać obiad w ciągu dnia? Czy to by wystarczyło? Okazuje się, że jak najbardziej! Wiedząc, że standardowy posiłek człowieka ma ok. 500 kalorii, a kilogram tłuszczu to ok. 7000 kalorii, omijając jeden posiłek w ciągu dnia możemy pozbyć się jednego kilograma w ciągu dwóch tygodni. I to praktycznie bez żadnego wysiłku – na tym nie tylko nie stracimy czasu i pieniędzy, ale również go zyskamy. Nie mówiąc już o tym, że wykonanie jest proste i łatwe, jak przy żadnej innej diecie.
Co mówią na ten temat badania
Według naukowców i badaczy ludzkiej fizjologii, metabolizm w ciele człowieka działa w pewien określony sposób. Okazuje się, że rankiem, gdy nasze organizmy są wypoczęte i gotowe do działania, przemiana energii zachodzi najlepiej, zaś z biegiem dnia ten proces słabnie. To oznacza, że wczesne posiłki, jak śniadanie i lunch, zostaną przez nas wchłonięte o wiele łatwiej niż te późne, jak obiad czy kolacja. Takie wnioski są wynikiem wieloletnich badań, o których możemy się dowiedzieć z reportażu dokonanego przez U.S. News & World Report. Eksperyment przeprowadzono wśród reprezentatywnej grupy 50 tysięcy dorosłych ludzi, którzy mieli odgórnie ustalone diety. Ludzie, którzy mieli duże śniadania, a potem nie jedli nic od popołudnia aż do poranka, osiągnęli najniższą masę ciała ze wszystkich. Ci, którzy zjadali trzy posiłki rozłożone w ciągu całego dnia, osiągali zdecydowanie wyższą masę ciała, zaś ci, którzy jedli duże posiłki o późnej porze, osiągali największą. Dzieje się tak prawdopodobnie z tego powodu, iż zjadanie dużej ilości kalorii na początku dnia – a następnie nieuzupełnianie organizmu o nowe kalorie aż do snu – powoduje, że nasze ciała muszą spalać energię nieco bardziej “ekonomicznie”, tak, aby ta ilość jedzenia wystarczała nam na wszystkie aktywności. W innym wypadku, jak np. przy jedzeniu posiłków o różnych porach, doprowadzamy do tego, że kalorie z poprzedniego jedzenia nie spalają się odpowiednio i odłożą się w naszym ciele w postaci tkanki tłuszczowej. Tak więc żeby pozbyć się niepotrzebnych kalorii, a tym samym zmniejszyć wagę, wystarczy, że skupisz się na wczesnych pokarmach i zrezygnujesz z jedzenia tych późnych – Twój organizm zużyje energię w taki sposób, że nie będzie już czego gromadzić w ciele. Pamiętaj jednak o tym, ze ten sposób zadziała tylko wtedy, kiedy nie będziesz starał się uzupełniać brakujących kalorii np. w śniadaniu albo w przekąskach. To musi być pod kontrolą!
Zalety i wady omijania posiłków
Takie podejście jest na pewno korzystne dla tych, którzy szukają prostego i oszczędnego sposobu na odchudzanie się – ale czy jest to sposób zdrowy? Z jednej strony tak: wczesne spożywanie jedzenia nie tylko pomaga w utracie wagi, ale dzięki niemu możemy też pozbyć się nieprzyjemnych skutków jedzenia późnych pokarmów. Należą do nich np. refluks żołądkowo-przełykowy, zwany potocznie zgagą, albo problemy ze spokojnym snem. W przypadku takich objawów wielu lekarzy zaleca rezygnację ze spożywania wieczorną porą. Taka dieta może nawet pomóc z cukrzycą albo innymi przewlekłymi chorobami. Badania na łamach czasopisma “Diabetologia” pokazały, że jedzenie samego śniadania i lunchu reguluje poziom cukru we krwi o wiele efektywniej niż w przypadku spożywania większej ilości pokarmów. Zaś eksperyment we “Free Radical Biology & Medicine”, w którym otyli ludzie cierpiący na astmę zostali poddani odpowiedniej diecie, ujawnia, że dzięki samym wczesnym posiłkom objawy choroby słabną, a ogólna kondycja znacznie się poprawia. Z drugiej strony sprawa wygląda inaczej: głównym problemem może być fakt, że pozbawienie zwykłego człowieka jednego posiłku może prowadzić do niedoboru witamin i składników mineralnych. Te najczęściej zdobywamy przy jedzeniu późnego obiadu, gdyż jest on zazwyczaj najbogatszym jedzeniem w ciągu dnia. Innym argumentem przeciwko omijaniu pokarmów jest najzwyczajniejszy głód. Nie tylko głód, który odczuwamy psychicznie, ale taki, który jest szkodliwy dla naszego organizmu; brak pożywienia przez wiele godzin może prowadzić do niedoboru glukozy, co skutkuje brakiem koncentracji, nudnościami, wahaniami nastrojów, a nawet omdlewaniem.
Podsumowanie – co wybrać?
Dwa słowa: jedz mądrze. Omijanie posiłków może niewątpliwie pomóc Twojemu ciału, ale wiążę się to z pewnymi zagrożeniami, które należy wziąć pod uwagę. Wszystko zależy od tego, jaki styl życia prowadzisz i na jak wiele możesz sobie pozwolić w kwestii jedzenia. Jeśli jesteś w stanie wcześnie w ciągu dnia uzupełnić organizm o wszystkie potrzebne składniki, ta dieta jest zdecydowanie dla Ciebie. Jeżeli nie – zadbaj o własne zdrowie, a ono jest najważniejsze.