Sterydowo.comSześciu sportowców z Rosji zbanowanych przez RUSADA

RUSADA to rosyjska organizacja antydopingowa, która zajmuje się wyłapywaniem oszustów w świecie sportu. W ostatnim czasie organizacja wykryła sześć przypadków niedozwolonego wspomagania wśród krajowych sportowców, którzy zostali z tego powodu zbanowani. W ich organizmie wykryto substancje, które odpowiedzialne były w dużej mierze za poprawę wydolności, co dawało im przewagę nad rywalami. Jednym z przyłapanych sportowców jest Ljubow Charlamowa. Jest to rosyjska lekkoatletka, która specjalizuje się w biegach długodystansowych. Przed kilkoma laty była medalistką mistrzostw Europy w biegu z przeszkodami, teraz jednak będzie musiała przez jakiś czas odpocząć od sportu. Przyłapano także sztangistkę. RUSADA publikuje szczegółowe informacje w tej sprawie na swojej stronie internetowej, do której dostęp ma każda zainteresowana osoba. Dzięki temu zbadać można nieco dokładniej przypadek szóstki złapanych sportowców z Rosji. Decyzja o banie dla przyłapanych sportowców zapadła po 6 tygodniach od ponownego rozpoczęcia prac nad badaniami antydopingowymi. Wcześniej RUSADA nie mogła przeprowadzać takich kontroli, ponieważ została zablokowana przez WADA, która uważała, że RUSADA pomaga rosyjskim sportowcom w ukrywaniu dopingu i jest organizacją oszukańczą. Rosjanie oczywiście odrzucili takie zarzuty, w ten sposób mogli powrócić do wykonywanej przez siebie pracy. Nie oznacza to jednak, że RUSADA może działać samodzielnie. W tym momencie organizacja jest kontrolowana przez UKAD oraz grupę ekspertów z różnych stron świata, aby doping w Rosji nie był przypadkiem tuszowany, jak miało to miejsce w kilku przypadkach w niedalekiej przeszłości.

Charlamowa ukarana po raz kolejny

W przypadku Charlamowej nie jest to pierwszy tego typu wybryk. Lekkoatletka została już kiedyś przyłapana na stosowaniu nielegalnych wspomagaczy, przez co również została zawieszona w prawach zawodniczki. Pozytywny wynik testu dopingowego miała w 2006 roku podczas mistrzostw Europy odbywających się w Goteborgu. Charlamowa powróciła jednak po kilku latach do rywalizacji na najwyższym sportowym poziomie. Dzięki temu mogła cieszyć się ze zdobycia srebrnego medalu podczas mistrzostw Europy w hiszpańskiej Barcelonie. Jej szczęście nie trwało jednak długo, ponieważ jak się teraz okazuje biegaczka po raz kolejny zażywała niedozwolone środki dopingujące. Obecnie Charlamowa została zawieszona na 2 lata, co oznacza, że do rywalizacji będzie mogła najwcześniej powrócić latem 2019 roku, a to dla doświadczonej biegaczki z Rosji oznacza praktycznie koniec sportowej kariery. Ponadto bardzo ważne jest to, że wszystkie jej wyniki od lipca 2010 roku do momentu obecnego zawieszenia zostają usunięte ze światowych list. Z racji tego odebrany zostanie jej też srebrny medal, który zdobyła w Barcelonie, a więc jest to dla niej bardzo duży cios. Oprócz Charlamowej zbanowana została także inna lekkoatletka – Irina Sirgiejewa. Ona również biega na długich dystansach, w przeszłości była srebrną medalistką mistrzostw Europy w biegach przełajowych. Jest to pierwszy przypadek w jej życiu, kiedy została złapana na dopingu, jednak oznacza to dla niej, że przez kolejne 2 lata nie będzie mogła rywalizować na międzynarodowej arenie. Następna na liście jest biegaczka, która rywalizuje w biegach z przeszkodami – Jekaterina Dosejkina. Startowała ona nawet na mistrzostwach Świata w 2015 roku w Pekinie. Wcześniej była zawieszona za podawanie błędnych informacji o miejscu swojego pobytu. Teraz zawieszono ją na kolejne 4 lata. Usunięto też jej wyniki od sierpnia 2015 roku do listopada 2016 roku. Oprócz nich zawieszona została Zilia Garipowa (ban z datą wsteczną od października 2016 roku), Ivan Kudiakow (płotkarz, który został zawieszony aż na 4 lata) oraz sztangistka Anastazja Worochowa, która została zawieszona na 8 lat. Ban rozpoczął się w lipcu 2017 roku. To bardzo surowe kary dla rosyjskich sportowców, ale to oznacza tylko jedno, że na świecie nie ma przyzwolenia na niedozwolone wspomaganie się środkami dopingującymi.
Aby zamówić produkt napisz na sklep@sterydowo.com z listą produktów lub użyj formularz kontaktowy . Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco niezależnie czy domena lub email ulegnie zmianie zarejestruj się - będziesz o wszystkim informowany.